Co to jest liczba Pi?
Liczba Pi jest stałą matematyczną, która pojawia w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozprzestrzenianie się epidemii. Co więcej, jest ona liczbą niewymierną, a to znaczy, że nigdy nie poznamy jej dokładnej czy pełnej wartości. Ile wynosi liczba Pi? 3,14 – tyle wynosi liczba Pi w przybliżeniu.
14 marca. Dzień Liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Matematyki
Dzień Liczby Pi obchodzony jest na świecie 14 marca ze względu na podobieństwo rozszerzenia dziesiętnego liczby do daty "14 marca", którą w USA zapisuje się w formacie 3.14. Pierwszy raz świętowano na cześć liczby Pi w 1988 roku z inicjatywy Larry'ego Shawa w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego, jednego z czołowych twórców polskiej szkoły matematycznej, i Alberta Einsteina.
14 marca obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany w 2019 roku przez UNESCO rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej. Święto to, przez udział uczniów w grach i zabawach matematycznych, ma na celu pokazać im inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.
Kto odkrył liczbę Pi?
Czasami liczba Pi nazywana jest stałą Archimedesa, w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który to jako pierwszy badał własności i znaczenie tej liczby w matematyce.
Bywa, że liczę Pi określa się też "ludolfina". Nazwa pochodzi od imienia Ludolpha van Ceulena, który przedstawił tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.
Ciekawostki o liczbie Pi
- Liczba π miała już swoje zastosowanie w starożytności, kiedy podczas zajęć praktycznych, takich jak: rolnictwo, budownictwo, ludzie zauważyli, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest stałą wartością.
- Najdłuższy w Polsce tak zwany „żywy łańcuch rozwinięcia liczby Pi”, został pobity w Warszawie, dokładnie na bulwarach nad Wisłą. Utworzyło go 627 osób, które trzymały w dłoniach karteczki z kolejnymi cyframi. Tym sposobem udało się utworzyć pomiędzy dwoma mostami „żywy łańcuch”.
- Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100. 000 liczb. Pokonał tym samym swój rekord z roku 1995, podczas którego zapamiętał 83. 432 liczb po przecinku. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin. Co dwie godziny mógł zrobić sobie przerwę na skorzystanie z toalety i spożycie kulek ryżowych.
- Liczba Pi miała także swój udział w książkach i filmach. W powieści Carla Sagana, fragment tej liczby, stanowi klucz do całkowitego zrozumienia sensu istnienia wszechświata, natomiast w filmie „Pi” Darrena Aronofskyego, rozszyfrowanie kodu umożliwi uzyskanie władzy nad światem.
- Obwód podstawy piramidy Cheopsa, podzielony przez jej podwójną wysokość, pozwala uzyskać liczbę Pi, czyli 3,1415.
- Naukowcy, którzy poszukiwali kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami, wysłali podobno w kosmos, posługując się drogą radiową, informację przedstawiającą właśnie liczbę Pi, mając nadzieje na to, że inteligentne pozaziemskie istoty rozpoznają ten komunikat.
- Pi jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, czyli obwód.
- Liczbie Pi jeden ze swoich utworów poświęciła Wisława Szymborska. Wiersz nosi tytuł "Liczba Pi". Autorka zasugerowała w nim, że w rozwinięciu liczby Pi można znaleźć dowolną liczbę naturalną (np. dowolny numer telefonu, numer odzieży, liczbę mieszkańców, datę urodzin itd.). Jest to poetycka wersja matematycznej hipotezy, według której w rozwinięciu liczby Pi można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Hipoteza ta została udowodniona i wszystkie liczby, które mają taką cechę nazywa się liczbami Szymborskiej.
- Liczba Pi weszła też do języka potocznego. Niejednokrotnie słyszy się określenie "pi razy oko", jeśli coś liczymy nieprecyzyjnie.
- W USA w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne w kształcie do okręgu ciasta.